پیش از تصمیم به خرید ملک ،برخی جنبه ها وجود دارد که باید به خاطر بسپاریم این موارد ممکن است خرید زمین را بطور موقت پیچیده نماید اما مطمئنا بعدا ما را از هرگونه پشیمانی و غافلگیری ناخوشایند رهایی میبخشد.

1.لوکیشن

باید اطمینان حاصل نماییم که زمین مورد نظر در محدوده ی شهر واقع شده است ،بنابراین میتوانیم بر روی آن یک سازه بنا کنیم.این اطلاعات قابل استعلام هستند و حتما باید پیش از خرید استعلام بگیریم، باید توجه کنیم که برخی از زمین‌ها در محدوده‌ی طرح تفصیلی قرار گرفته‌اند که  پیش از معامله  زمین باید درباره‌ی مشمول طرح نبودن ملک  مطمئن شویم.

.نکته ی دیگر آن است که زمین نباید خیلی به خیابان های پر گردش و شلوغ نزدیک باشد ،یک قطعه ی ایده آل در فاصله ی 200-300 متری شریان اصلی شهر قرار دارد.این امر هم از سر و صدا هم گرد و غبار و آلودگی جلوگیری میکند.

2.سایز و شکل زمین

توجه به این نکته مهم است که صرف نظر از سطح و مساحت که بسته به سازه ی شما متغیر خواهد بود ،شکل نیز اهمیت دارد .زمینی با اضلاع مساوی کاربردی تر است و خانه ای با همان قالب از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود.

3.مطالعه ی ژئوتکنیک

قیمت خوب نباید تنها دلیل خرید زمین باشد، داشتن ارزش و مستغلات برای سرمایه گذاری بسیار مهم است.توصیه میشود زمین زمین و نقشه ی سیلاب ها را مطالعه کنیم و یک نقشه ی ژئوتکنیک تقاضا نماییم ،این یک روش کم هزینه اما کاربردی است که پیکربندی خاک را تا عمق مورد نظر شما ارائه میدهد.

بدون این مطالعه ممکن است معمار از تیر ها ،صفحات و مصالح دیگر بیش از اندازه استفتده نماید از این رو گاهی هزینه اضافی کارها چندین برابر یک مطالعه ژئوتکنیک میشود.

4.خدمات رفاهی

قطعا ما میخواهیم برق و آب را به خانه بیاوریم .پیش از خرید زمین باید بدانیم که آیا نزدیک به قطعه زمینی که در نظر گرفته ایم به برق ، آب،گاز و اینترنت به راحتی دسترسی داریم.در غیر این صورت ارزش کل سرمایه گذاری بسیار افزایش میابد.

بعلاوه باید همه ی مواردی را که به معنی مسیر دسترسی است مانند :اسفالت جاده ،اتصال برق مستقیم و فاصله ی آب و برق از منزلمان ،گاز طبیعی ،فاضلاب ،اینترنت ،تلوزیون کابلی و ... را بررسی کرده سپس هزینه های خود را تخمین بزنیم

در پایان باید دقت نماییم که اگر زمینی که خریداری می کنیم وراثتی باشد، تمام وراث مطابق با گواهی انحصار وراثت باید حضور داشته باشند.

;